Сергій Притула: «Сподіваюсь у Дніпрі потрапити в смішну ситуацію» (інтерв’ю)

Команда «Вар’ят» неодноразово дарувала піднесений настрій мешканцям Дніпра. Цього разу наше місто зустрічатиме гумор-шоу 8 грудня.

Напередодні виступу керівник «Вар’ятів», відомий український шоумен та телеведучий Сергій Притула ексклюзивно розповів «Вістям» про те, як вони проводять час на гастролях, як їх сприймають співвітчизники за кордоном та чому політичні жарти і гумор «нижче пояса» — недовговічні.

— Ви в Дніпрі не вперше — минулоріч восени та 1 квітня нинішнього року вже виступали перед дніпропетровським глядачем із гумор-шоу «Вар’яти». Чим цього разу плануєте дивувати?

— До Дніпра привеземо абсолютно нову програму, порівняно з попередніми концертами. Ми обкатали її вже у кількох містах, тож гарантуємо, що без хорошого настрою не залишитесь!

— Сьогодні — безліч гумористичних шоу. Як вам удається знайти свого шанувальника і зацікавлювати його?

— Це потрібно у людей запитати, чому вони йдуть на «вар’ятів»! 6,5 року тому, коли починали, ми виступали перед аудиторією в 40 — 50 чоловік у нічних клубах. Люди повертались і приводили із собою друзів. Так кількість прихильників зростала. Потім про нас почали розповідати, як про якесь нове явище — хороший гумор українською мовою. Після двох років роботи клуби поступово змінювались на концертні зали. Хай не з аншлагами, проте… А після трьох років на сцені ми почали збирати тисячники. Чим займаємося й досі. Можливо, глядачу просто подобається те, що ми робимо?

— Ви говорите, що ваш гумор не опускається «нижче пояса», і ви уникаєте політичної тематики. Як вдається балансувати на межі?

— Ми відмовилися від жартів на тему політики у великих об’ємах. Задрала та політика вкрай! У нас може бути 1-2 жарти даної тематики за 2 години, а може й взагалі за весь концерт не прозвучати жодного. Не страждаємо з цього приводу. Політичний гумор, на мою особисту думку, — це шлях найменшого спротиву. Як і гумор «нижче пояса» та з нецензурщиною. Вжитий у невеликій кількості в правильному місці й в присутності правильної публіки матюк робить жарт смішнішим. Але спробуй досягти такого ж ефекту без цього? Так і з політикою. Повірте, за такого рівня недовіри та нелюбові до інституту влади в державі, багато зусиль, щоб розсмішити глядача подібним видом гумору, докладати не доводиться. Та й пишеться він легко. Єдиний мінус — недовговічність політичного гумору. Він зазвичай будується на персоналіях. А вони у нашій країні вкрай недовговічні. Пишеться ж завжди про яскравих і актуальних. Ну от, згадайте, ще 3 роки тому, хто у нас були головними героями? Янукович, Азаров, Ющенко, Тимошенко, Симоненко, Луценко, Черновецький… Хто з них сьогодні цікавий глядачу? Ну, о’кей, перші двоє цікаві як герої некрологів. А інші? Все, час минув, на олімпі — нові персонажі. Але спливе ще 4 роки й усі ці жарти знову стануть неактуальними. А побутовий гумор — це «не­тленка» (сміється). Ми можемо через 15 років витягти зі свого архіву мініатюру про те, як теща помирає у зятя на колінах, і вона все одно буде і смішна, і актуальна водночас!

— «Вар’яти» виступають уже 6 років. Розкажіть про колектив?

— На момент формування шоу у складі були хлопці зі Львова, Тернополя, Чернівців, Млинова, Ізяслава, Івано-Франківська. Із плином часу колектив змінювався. Дехто його залишав, інші в нього вливалися… Сьогодні колектив на 50% складається із колишніх учасників команди КВК «Тернопільська Особлива» (яка, до речі, була учасником кількох сезонів ДніпроЛіги КВК) і на 50% з учасників команди КВК «Бомба» (м. Млинів). Загалом, це 4 актори, гітарист, звукорежисер і я у ролі конферансьє, або ж, як сьогодні кажуть, працюю в форматі стендапу. Ну і ще кілька людей, які відповідають за адміністративну частину роботи, менеджмент та піар.

— Чому обрали саме таку назву?

— У Тернополі свого часу функціонувала команда КВК із подібною назвою, яка з часом розвинулась у місцеве гумористичне шоу. Коли я прийшов до управління цього шоу, то назву вирішив не змінювати. Це західняцький діалектизм, який має багато трактувань. Найбільше подобається версія, що «вар’ят» — це людина, яка робить божевільні вчинки, але не з метою злого умислу, а щоб когось розвеселити, має трохи епатажу.

— У колективі виникають суперечності щодо того, як жартувати?

— Ні. За 6,5 року роботи всі самоствердились у своєму стилі. Є внутрішній редактор, є бажання глядачів. Усе це збігається. Конфліктів з приводу того, що показувати людям зі сцени, немає!

— А самі «Вар’яти» потрапляли у смішні ситуа­ції на концертах?

— Жодного разу! Дуже сподіваємось на Дніпро (сміється).

— Ви виступаєте і за кордоном. Як сприймають співвітчизники?

— Ви знаєте, спочатку ми добирали матеріали для концертів у Празі, а потім побачили (і цьогорічний концерт у Лондоні це засвідчив), що діаспора прекрасно орієнтується в тому, хто такі Козлов­ський, Вірастюк чи Фреймут, якщо говорити про персоналії, в тому, чим живе сьогодні середньостатистичний українець, у проблемах в освіті чи медицині… Тож концерти за кордоном практично нічим не відрізняються за наповненням програми від тих, що возимо Україною. А сприймають нас там дуже гаряче! Адже ми такий собі «вітер із Батьківщини»!

— Як проводите час на гастролях? Гуляєте містом, відвідуєте якісь пам’ятні місця?

— Коли є нагода, то із задоволенням! Беремо екс­курсії по місту, чи по замку, чи в музей. Шкода тільки, що таких нагод не так багато. Будь-хто з артистів вам поскаржиться на те, що за активного гастрольного графіка перебування в місті обмежується такими місцями, як залізничний вокзал/аеропорт — готель — концертний майданчик — ресторан — готель.

— Для Вас як керівника проекту «Вар’яти» цей проект — для душі чи комерція? Які плани на майбутнє?

— Спочатку це було прос­то для душі. Потім почало приносити прибуток і, звісно ж, маючи понад 100 концертів на рік, буде тупо говорити, що це просто забавка. Так, це серйозна праця. І є певне бачення розвитку проекту. Насамперед перетворення його у повноцінний продакшн із повним циклом роботи, як структури, що займається авторською роботою, зйомками телепрограм і, звісно ж, гастрольним графіком!

 

 

Тетяна Сіденко, Вісті Придніпров’я